ToolKit Box

Akcesoria do skanowania 3D – ToolKit Box

Skanowanie 3D to proces pozwalający na pozyskiwanie trójwymiarowych modeli dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Skanery 3D wykorzystywane są w rozmaitych gałęziach przemysłu, ale również w muzealnictwie czy medycynie. W zależności od branży, skanowanie może odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych narzędzi wspomagających, m.in. systemów fotogrametrycznych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza system ToolKit Box.

Czym jest system fotogrametryczny?

Fotogrametria to dziedzina nauki i techniki, która interesuje się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów, co odbywa się na podstawie zdjęć fotogrametrycznych. Jak łatwo wywnioskować, zdjęcia fotogrametryczne są szczególnie przydatne podczas tworzenia map i planów miast, projektów architektonicznych itd.

Wykonywanie zdjęć fotogrametrycznych możliwe jest dzięki specjalnym kamerom fotogrametrycznym, ale znacznie szybszym, wygodniejszym i bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest skanowanie 3D, zwłaszcza jeśli urządzenie otrzymało wsparcie w postaci systemu ToolKit Box. Podczas skanowania obiektów, niezależnie od ich wielkości, bardzo ważną kwestią jest sprawne i dokładne łączenie wszystkich elementów w jedną całość. Oczywiście im mniejszy obiekt i im mniej skomplikowaną budowę posiada, tym odtworzenie jego kształtu jest łatwiejsze. Natomiast w przypadku bardzo dużych obiektów, np. okazałych pomników czy budynków, mogą pojawić się pewne trudności. W takim przypadku wskazane jest korzystanie z systemu fotogrametrycznego.

ToolKit Box – system fotogrametryczny do skanowania 3D

ToolKit Box umożliwia skanowanie obiektów bardzo dużych bądź też mniejszych, ale o skomplikowanych kształtach, a przez to trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami. System składa się z referencyjnych elementów 3D, które zostały poddane wstępnej kalibracji. Elementy te noszą nazwę artefaktów. Oprócz nich dużą rolę w procesie skanowania odgrywają kodowane markery. Dzięki temu, że artefakty i markery zostały poddane kalibracji, dochodzi do skrócenia czasu skanowania. Jest to możliwe, ponieważ zmniejsza się liczba punktów kontrolnych na skanowanym obiekcie. Brak konieczności zdejmowania tych samych punktów kontrolnych na wielu obrazach sprawia, że dopasowanie skanów odbywa się szybko, zwiększony zostaje również komfort pracy użytkownika systemu.

Wykorzystanie ToolKit Box – korzyści

Artefakty i magnetyczne znaczniki będące elementami systemu można wykorzystywać wielokrotnie. Wystarczy je wyczyścić i włożyć do specjalnego opakowania, w którym są bezpiecznie przechowywane i transportowane. Wielorazowe użycie to nie tylko oszczędność czasu, ale i budżetu. Mimo że jednorazowe naklejki są tańsze, to musimy je wymieniać po każdym użyciu, co w ostatecznym rozrachunku jest opcją znacznie mniej korzystną dla użytkownika. Tymczasem kodowane artefakty i markery na magnetycznych podkładkach mieszczą się do jednej walizki, dlatego można je przenosić i wykorzystywać wielokrotnie, bez obaw o zniszczenie czy zagubienie. Ponadto w procesie skanowania używa się ich mniej aniżeli w przypadku tradycyjnych naklejek. Mniej naklejanych artefaktów i markerów oznacza skrócenie czasu przygotowywania obiektu do procesu skanowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *