Co to jest obróbka kształtowa i na czym ona polega

Co to jest obróbka kształtowa i na czym ona polega?

Trudno dziś o to, by mechanizmy stosowane w branżach motoryzacyjnej, urządzeń rolniczych, obejmujących różnego charakteru zakłady produkcyjne, morskiej, lotniczej, etc. nie funkcjonowały prozaiczne koła zębate. Na tym niepozornym elemencie ciąży często duża odpowiedzialność, dlatego też takie zębate koło musi być wykonane z niezwykła precyzją. Wprawdzie do produkcji kół stosuje się różne metody to jedną z częściej spotykanych jest obróbka kształtowa. Jednak to nie jedyny sposób na to, by zębom w kołach zębatych nadać pożądany kształt. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce.

Na czym polega obróbka kształtowa?

Obróbka kształtowa, czy też metoda kształtowa odnalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w walcowych kołach zębatych. Właściwie dobrane narzędzia pozwalają wycinać zęby kół. Na tym w uproszczeniu polega ta metoda. Co to są za narzędzia? Przeważnie są to różnego rodzaju frezy, takie jak np. trzpieniowe, modułowe, czy krążkowe, może to być także kształtowy nóż dłutowniczy, natomiast w obróbce wykańczającej będzie to ściernica o odpowiednim profilu. W tej metodzie zarys narzędzia będzie miał kształt wrębu obrabianego koła.

Jakie obróbka kształtowa znalazła zastosowanie?

W obróbce kół zębatych metoda kształtowa ma dwa zastosowania. W pierwszej kolejności obróbka kształtowa wykorzystywana jest we wstępnej obróbce kół. Wstępnie obrobione koła są później poddane procesowi precyzyjniejszej obróbki, którą wykonuje się stosując np. metodę obwiedniową.

Obróbka kształtowa stosowana jest także przy obróbce kół zębatych walcowanych. W kołach musi jednak występować niezmienność zarysu wrębu i to na całej długości linii zęba.

Jakie są inne metody obróbki uzębień?

Obok obróbki kształtowej mamy także innego rodzaju metody obrabiania uzębień. Będą to metody kopiowa i wspomniana już wyżej metoda obwiedniowa.

# Metoda kopiowa – w zdecydowanej przewadze ten rodzaj obróbki stosowany jest przy obrabianiu stożkowych kół zębatych, które charakteryzują się dużymi modułami. Jej działanie polega na tym, że pożądany kształt zęba poddanego obróbce udaje się osiągnąć dzięki odwzorowywaniu zarysu kopiału.

# Metoda obwiedniowa – ta metoda pozwala obrabiać zarówno koła zębate walcowe, jak i stożkowe. Tę metodę można określić jako współpracę dwóch kół zębatych. Jedno koło jest poddane obróbce, a drugie służy jako narzędzie obrabiające. Do obróbki może być wykorzystana zębatka lub tzw. ślimak ze ślimacznicą. W jaki sposób udaje się uzyskać pożądany efekt? Poprzez obwodzenie obrabianego zęba przez kolejne położenia krawędzi skrawających narzędzia.

W wyżej wymienionych metodach, łącznie z obróbką kształtową, występują także różne odmiany. Występują one w obrębie danej metody i mogą to być np. obróbka obwiedniowa przerywana i ciągła. Przy odmianie przerywanej cykle pracy występują kolejno, powtarzając się wykonują części uzębienia. W odmianie ciągłej nie dochodzi do najmniejszych przerw w pracy narzędzia do samego zakończenia obróbki koła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *