Czytnik kodów kreskowych

Liczarki banknotów
Liczarki banknotów – podstawowe informacje
11 stycznia 2018
Program lojalnościowy
Program lojalnościowy – co jest najważniejsze
3 lutego 2018

Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych

Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz wielkie przedsiębiorstwo, czy też małą, rodzinną firmę, odpowiadasz za wybór urządzeń ułatwiających, czy też w ogóle umożliwiających działanie firmy. Czytnik kodów kreskowych jest jednym z urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny handel. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czytników i nie każdy dobrze sprawdzi się w konkretnej firmie.

Czytnik kodów kreskowych – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wielkość, sposób montażu i obsługi urządzenia

Czytniki kodów kreskowych można podzielić na duże, czyli stacjonarne oraz ladowe, czyli wbudowane w stanowiska kasowe. Bardzo popularne są tez czytniki ręczne (przewodowe i bezprzewodowe), które mają zwykle niewielkie rozmiary.

Czytniki stacjonarne są przytwierdzone na stałe do ściany czy blatu. Automatycznie odczytują kod, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności poprzedzających. Czytniki taki spotykamy np. w marketach (tzw. sprawdzarki cen).

Czytniki ladowe również wbudowywane są na stałe, z tym że korzysta z nich wyłącznie osoba obsługująca stanowisko kasowe. Idealnie, gdy czytnik kodów kreskowych jest połączony z kasą fiskalną.

Czytniki ręczne mogą być wykorzystywane w sklepach, ale także na halach produkcyjnych czy w centrach logistycznych. Wówczas należy wybrać urządzenie przystosowane do bardzo intensywnej pracy w trudnych warunkach.

Rodzaj skanera

Większość czytników kodów kreskowych działa na podobnej zasadzie. Różnią się jednak szybkością odczytu oraz odległością, z jakiej identyfikują kod. Nie każdy czytnik nadaje się też do odczytu bardzo gęstych lub wyjątkowo zniszczonych kodów.

Wyróżniamy czytniki laserowe (jednolite i wieloliniowe) oraz czytniki imager (linear imager i area imager).

Laserowy czytnik kodów kreskowych działa szybciej (do kupienia na 4labels.pl), przez co jest niezwykle popularny, stosowany w sklepach, bibliotekach, urzędach, centrach rekreacyjnych itd.

Rodzaje odczytywanych kodów

Standardowe kody kreskowe odczyta każdy czytnik, bowiem urządzenia muszą zidentyfikować każdy towar oznaczony kodem zgodnym z przyjętymi normami. Co prawda rzadziej, ale występują zdecydowanie bardziej rozbudowane kody, z którymi zwykły czytnik sobie nie poradzi. Dlatego wybierając urządzenie, należy mieć na uwadze rodzaj kodów, z którymi będziemy mieć styczność w codziennej pracy.

Jakość urządzenia

Czytnik kodów kreskowych zwykle nie musi być urządzeniem o wyjątkowej trwałości, chyba że będzie wykorzystywany w wyjątkowo trudnych warunkach. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy model, który chcemy kupić, ma odpowiednią normę szczelności IP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *