Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych

Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz wielkie przedsiębiorstwo, czy też małą, rodzinną firmę, odpowiadasz za wybór urządzeń ułatwiających, czy też w ogóle umożliwiających działanie firmy. Czytnik kodów kreskowych jest jednym z urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny handel. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czytników i nie każdy dobrze sprawdzi się w konkretnej firmie.

Czytnik kodów kreskowych – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wielkość, sposób montażu i obsługi urządzenia

Czytniki kodów kreskowych można podzielić na duże, czyli stacjonarne oraz ladowe, czyli wbudowane w stanowiska kasowe. Bardzo popularne są tez czytniki ręczne (przewodowe i bezprzewodowe), które mają zwykle niewielkie rozmiary.

Czytniki stacjonarne są przytwierdzone na stałe do ściany czy blatu. Automatycznie odczytują kod, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności poprzedzających. Czytniki taki spotykamy np. w marketach (tzw. sprawdzarki cen).

Czytniki ladowe również wbudowywane są na stałe, z tym że korzysta z nich wyłącznie osoba obsługująca stanowisko kasowe. Idealnie, gdy czytnik kodów kreskowych jest połączony z kasą fiskalną.

Czytniki ręczne mogą być wykorzystywane w sklepach, ale także na halach produkcyjnych czy w centrach logistycznych. Wówczas należy wybrać urządzenie przystosowane do bardzo intensywnej pracy w trudnych warunkach.

Rodzaj skanera

Większość czytników kodów kreskowych działa na podobnej zasadzie. Różnią się jednak szybkością odczytu oraz odległością, z jakiej identyfikują kod. Nie każdy czytnik nadaje się też do odczytu bardzo gęstych lub wyjątkowo zniszczonych kodów.

Wyróżniamy czytniki laserowe (jednolite i wieloliniowe) oraz czytniki imager (linear imager i area imager).

Laserowy czytnik kodów kreskowych działa szybciej, przez co jest niezwykle popularny, stosowany w sklepach, bibliotekach, urzędach, centrach rekreacyjnych itd.

Rodzaje odczytywanych kodów

Standardowe kody kreskowe odczyta każdy czytnik, bowiem urządzenia muszą zidentyfikować każdy towar oznaczony kodem zgodnym z przyjętymi normami. Co prawda rzadziej, ale występują zdecydowanie bardziej rozbudowane kody, z którymi zwykły czytnik sobie nie poradzi. Dlatego wybierając urządzenie, należy mieć na uwadze rodzaj kodów, z którymi będziemy mieć styczność w codziennej pracy.

Jakość urządzenia

Czytnik kodów kreskowych zwykle nie musi być urządzeniem o wyjątkowej trwałości, chyba że będzie wykorzystywany w wyjątkowo trudnych warunkach. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy model, który chcemy kupić, ma odpowiednią normę szczelności IP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *