Czytnik linii papilarnych

Nowoczesny magazyn
24 sierpnia 2017

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych – jak działa

Czytnik linii papilarnych – co to jest

Coraz częściej pojawiającym się urządzeniem jest czytnik linii papilarnych. Czytniki są często instalowane w różnego rodzaju urządzaniach (możemy na przykład znaleźć czytnik linii papilarnych w niektórych smartphonach czy nawet tabletach.) Oprócz tego mamy osobne czytniki, które służą do identyfikacji osób, które mogą mieć dostęp do różnego rodzaju systemów, na przykład systemów oprogramowania magazynowego lub systemów zarządzania sklepem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli czytników, które dodatkowo bazują na różnych technologiach odczytujących linie papilarne. Mimo, że wiele osób wie czym jest czytnik linii papilarnych, niewiele z nich tak naprawdę zdaje sobie sprawę na jakiej zasadzie działają takie czytniki. Warto zatem dokładniej się przyjrzeć zasadzie działania czytników linii papilarnych.

Czytnik linii papilarnych identyfikuje nasze odciski palców. Charakterystyczny układ linii uformowany jeszcze w czasie życia płodowego powoduje, że każdy z nas ma niepowtarzalny układ. Dzięki tej niepowtarzalności możliwa jest identyfikacja osób na tej właśnie podstawie. Nie ma przecież dwóch osób z takimi samymi liniami papilarnymi. Podstawowym zadaniem czytnika jest zatem pozyskanie obrazu palca danej osoby i porównanie tego obrazu z obrazem zeskanowanym wcześniej. Podczas gdy zasada działania jest prosta skanowanie i dopasowanie, metod rozpoznawania jest kilka. Do najczęściej stosowanych skanerów należą: optyczny, pojemnościowy, termiczny i ultradźwiękowy.

Czytnik linii papilarnych – rodzaje

Skaner optyczny na podstawie elementów światłoczułych i układu elektrycznego tworzy obraz naszego palca składający się z jasnych i ciemnych obszarów. Obraz powstaje po tym jak przyłożymy palec do płytki czytnika. Czytniki optyczne działają na podobnej zasadzie jak aparaty cyfrowe. Czytnik pojemnościowy tworzy podobny obraz naszego palca wykorzystuje jednak przy tym urządzenia pojemnościowe. W momencie gdy przykładamy palec do powierzchni czytnika zmieniamy pojemność tych urządzeń i na tej podstawie powstaje obraz. Czytnik termiczny wykrywa różnice temperatury pomiędzy elementami linii papilarnych (tak zwane grzbiety i doliny linii.) Natomiast czytnik ultradźwiękowy bazuje na zjawisku dyfrakcji, czyli odbicia dźwięku od powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *