Producenci drukarek
Producenci drukarek
13 października 2017
Supermarket
Supermarket
4 listopada 2017

Drukarka RFID

Drukarka RFID

Technologia RFID a drukarka RFID

Rozwój najnowszych technologii sprawia, że coraz więcej firm dostrzega zalety wykorzystywania nowoczesnych sprzętów i rozwiązań. Znacznie ułatwiają i przyspieszają one pracę wielu przedsiębiorstw. Obecnie szeroko wykorzystywana jest technologia RFID, która jednak wymaga, by firma dysponowała odpowiednimi czytnikami i antenami. Przydatna jest także własna drukarka RFID.

Czym jest technologia RFID?

Najprościej mówiąc, RFID jest to technologia umożliwiająca identyfikację przedmiotów i osób na odległość. Co istotne – jednoczesną identyfikację wielu obiektów. Zaletą stosowania technologii RFID jest oszczędność czasu i środków ekonomicznych. System identyfikacji radiowej zakłada, że do przedmiotów przyczepione są specjalne urządzenia zwane ogólnie tagami, chipami lub znacznikami. Urządzenia te wyposażone są w układy elektroniczne z zakodowanymi danymi oraz anteny odbiorczo-nadawcze. Dane zapisywane są przy pomocy fal radiowych, odczytywane również. Do odczytu wymagany jest specjalny czytnik RFID. A do czego służy drukarka RFID?

Zadrukowane etykiety RFID i ich zastosowania

Drukarka RFID (do kupienia na 4labels.pl) pozwala na wydruk etykiet, które są znacznie trwalsze od tradycyjnych etykiet z kodem kreskowym. Tagi RFID są niezwykle wytrzymałe – z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez kilka kolejnych lat bez ryzyka utraty zapisanych na nich danych. Ich ogromna zaletą jest również kompaktowy wygląd. Mogą być przymocowane do obiektu w taki sposób, by były praktycznie niewidoczne, a i tak zostaną poprawnie odczytane. Nie trzeba ich szukać i przykładać do nich głowicy czytnika. Bezpośredni kontakt czytnika z tagiem nie jest konieczny.

Zastosowania technologii RFID są bardzo szerokie. Z powodzeniem korzysta się z niej podczas inwentaryzacji towaru, majątku firmy, środków trwałych czy wyposażenia. Znajduje zastosowania w centrach logistycznych, magazynach, na halach produkcyjnych czy w sklepach. Przydaje się także podczas zdawania do pralni odzieży, ręczników i pościeli w szpitalach, hotelach, zakładach przemysłowych. W szpitalach służy także do ewidencji pacjentów, próbek krwi, moczu czy inwentaryzacji sprzętu medycznego. Technologia RFID przydaje się także podczas archiwizacji dokumentów i zbiorów muzealnych, dokonywania opłat na autostradach czy monitorowania działań klientów w sklepach.

Jak działa drukarka RFID?

Drukarka RFID jest jednym z urządzeń koniecznych do tego, by system RFID w ogóle mógł zadziałać, choć oczywiście nie każda firma, która dysponuje czytnikami RFID i wydaje towar wyposażony w tagi musi dysponować własną drukarką. Drukarka RFID drukuje możliwe do śledzenia znaczniki, dzięki czemu zasoby firmy są lepiej widoczne a upoważnieni pracownicy mają wgląd w szczegółowe informacje na temat prowadzonej działalności. Drukarki RFID mogą być urządzeniami stacjonarnymi i przenośnymi – funkcją każdego urządzenia jest kodowanie danych w chipach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *