Fiskalizacja kasy

Fiskalizacja kasy – podstawowe informacje

Fiskalizacja kasy – na czym polega

Kasa fiskalna, której oficjalną nazwą jest kasa rejestrująca to elektroniczne urządzenie służące do rejestracji sprzedaży i naliczenia odpowiednich podatków od tej sprzedaży. Bez kasy fiskalnej nie ma w zasadzie mowy o prowadzeniu jakiekolwiek sprzedaży. Warto od razu zaznaczyć, że kasa fiskalna, jej szczegółowa funkcjonalność oraz budowa są dokładnie określone przez Ministerstwo Finansów i opisane w odpowiednich przepisach prawnych. Co ciekawe, istnieją wyjątki i są sprzedawcy, którzy faktycznie nie muszą korzystać z kasy fiskalnej i rejestrować na niej sprzedaży, chodzi tutaj głownie o sprzedawców, którzy sprzedają bardzo małe ilości towarów. Te wyjątki są jednak także szczegółowo opisane w przepisach i obwarowane wieloma klauzulami. Generalnie, aby sprzedawać legalnie potrzebna jest kasa fiskalna.

Aby kasa fiskalna mogła zostać dopuszczona do użytku musi zostać wcześniej właściwie zaprogramowana. Nie możemy także zapominać o fiskalizacji kasy. W przypadku programowania sprawa wydaje się oczywista, jak każde urządzenie elektroniczne musimy ustalić jakie są jego podstawowe ustawienia. W przypadku programowania kasy mowa o zaprogramowaniu listy odpowiednich produktów, a także poszczególnych stawek VAT. Fiskalizacja kasy natomiast to natomiast już zupełnie inna procedura. Mówiąc najprościej fiskalizacja kasy polega na przestawieniu drukarki z trybu szkoleniowego, w którym sprzedaż nie jest jeszcze rejestrowana na tryb fiskalny. Odbywa się to najczęściej przez aktywowanie pamięci fiskalnej kasy.

Fiskalizacja kasy – co warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że fiskalizacja kasy jest obowiązkowa jeśli faktycznie chcemy zacząć sprzedaż. Co więcej, fiskalizacja kasy i cała jej procedura jest dokładnie opisana w odpowiednich przepisach prawnych. Najczęściej fiskalizacja kasy odbywa się w siedzibie firmy, w której ją kupujemy, możemy także wykonać ją sami, jeśli tylko oczywiście pamiętamy o właściwych procedurach i kolejności. Po fiskalizacji kasa jest już w zasadzie gotowa do użycia. Mimo, że cały proces może wydawać się trudny jak tylko trochę poczytamy na ten temat i dodatkowo poćwiczymy sprzedaż na kasie w jej trybie szkoleniowym z pewnością okaże się, że wszystko wcale nie jest tak bardzo skomplikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *