System POS
System POS
2 grudnia 2017
Etykiety samoprzylepne
Etykiety samoprzylepne
20 grudnia 2017

Handel detaliczny

Handel detaliczny

Handel detaliczny, hurtowy i e-handel

Czym jest handel chyba każdy z nas wie, choć dziś znamy przede wszystkim jego podstawowy rodzaj, czyli zakup towarów za pieniądze. Handel nie zawsze funkcjonował w takiej formie. Początkowo transakcje odbywały się na zasadzie wymiany towaru za towar (handel wymienny). W międzyczasie cennym w Polsce kruszcem było złoto, ale też bursztyn. Pieniądze pojawiły się nieco później i na przestrzeni lat przechodziły liczne przeobrażenia. Zmieniały się nazwy polskiej waluty, ale zmieniała się też jej wartość.

Słownikowa definicja handlu

Handel to proces gospodarczy polegający na wymianie dóbr i usług na pieniądze (albo inne towary). Proces ten przeprowadza się po to, by osiągać zyski.

Bez handlu nie ma sprawnie działającej gospodarki. Handel jako proces pełni wiele funkcji. Zaliczamy do nich:

  • uzgadnianie struktury rodzajowej towarów,
  • kształtowanie struktury asortymentowej produktów (dobra grupuje się według rodzaju zaspokajanych potrzeb konsumentów),
  • kierowanie ruchem towarów w czasie (zależne od występowania rozbieżności pomiędzy produkcją a konsumpcją dóbr),
  • kierowanie ruchem towarów w przestrzeni.

Handel i jego rodzaje: detaliczny, hurtowy, e-handel

Wyróżniamy wiele rodzajów handlu, w tym handel zagraniczny, ale dziś skupimy się na tym, co związane z funkcjonowaniem gospodarki wewnętrznej państwa.

W zależności od zakresu i rodzaju działalności wyróżniamy handel detaliczny i hurtowy. Detaliczny polega na sprzedaży usług i towarów w niewielkich ilościach. Sprzedaż odbywa się w punktach sprzedaży, kioskach, sklepach, na straganach i kramach. W przypadku handlu detalicznego, towar z założenia ma trafiać bezpośrednio do konsumenta.

Handel hurtowy to z kolei jeden z etapów dystrybucji towarów na rynek. Hurtownik to pośrednik pomiędzy producentem towaru a punktami realizującymi sprzedaż detaliczną. Hurtownik kupuje ogromne ilości towaru, a następnie sprzedaje go (w mniejszych ilościach) sklepom, kioskom, restauracjom, itd. Hurtownik zarabia na marży, czyli sprzedaje towar w cenie wyższej aniżeli ta, w  jakiej sam go kupił.

Pojęcie handlu kojarzymy przede wszystkim z hurtowniami i sklepami prowadzonymi w formie stacjonarnej, jednak takie myślenie stopniowo się zmienia. Dziś ważną role odgrywa handel elektroniczny, który do zawierania transakcji handlowej wykorzystuje urządzenia elektroniczne, takie jak komputer, tablet czy smartfon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *