Jaki program CAM

Jaki program CAM wybrać?

Stosowanie praktycznych rozwiązań informatycznych jest niezbędne w każdej firmie, która chce produkować dużo, szybko i ekonomicznie, jednocześnie przykładając ogromną wagę do jakości produktów. Producenci systemów CAD i CAM prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, które będą w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom firm produkcyjnych. Jednocześnie tak szeroka oferta sprawia, że odpowiedź na pytanie, jaki program CAM wybrać, przysparza pewnych problemów.

Programy CAM na polskim rynku

Wśród produktów oferowanych na polskim rynku znajdziemy zarówno systemy CAD/CAM od rodzimych producentów, jak i rozwiązania opracowane przez firmy zagraniczne, w tym również przez liderów technologii na cyfrowym rynku produkcyjnym. Niektóre programy przeznaczone są do konkretnych zastosowań, maszyn określonych typów czy konkretnych rodzajów obróbki. Inne są na tyle elastyczne, że wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu i przedsiębiorstwach o rozmaitym profilu działalności. Najprostsze rozwiązania CAM są zwykle najtańsze, a część z nich można użytkować bezpłatnie. Jednak trudno się spodziewać, by mogły spełnić oczekiwania firm nastawionych na szybką i ekonomiczną produkcję skomplikowanych maszyn i urządzeń. Jaki program CAM wybrać, by projektowanie maszyn, a w kolejnym etapie – ich produkcja, odbywały się zgodnie z pierwotnymi założeniami?

Jaki program CAM wybrać? Nowoczesne oprogramowanie wspierające projektowanie i wytwarzanie produktów

W firmach produkcyjnych nieustannie dąży się do optymalizacji procesów wytwórczych. Nieocenionym wsparciem w tych działaniach jest dobry program CAM, dzięki któremu produkcja przyspiesza, niezależnie od stopnia skomplikowania. Ale dobrej jakości systemy CAM wpływają nie tylko na czas produkcji. Dzięki nim dochodzi do eliminacji błędów i mniejszego zużycia materiałów i narzędzi kształtnych, co z kolei przekłada się na obniżenie kosztów produkcji. Poza tym dobry program CAM umożliwia wykonywanie obróbki z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Program CAM i jego moduły

Nowoczesne oprogramowanie CAM nierzadko da się połączyć, dzięki wspólnym modułom, z systemem CAD, otrzymując tym samym zintegrowane rozwiązanie wspierające zarówno procesy projektowe, jak i samą produkcję. Odpowiadając na pytanie, jaki program CAM wybrać, warto wspomnieć właśnie o takim oprogramowaniu, które umożliwi dobrą i sprawną współpracę pomiędzy zespołem projektantów a inżynierem produkcji i operatorem maszyny CNC.

Długotrwałe i wydaje działanie maszyn CNC

Dzięki dobrej jakości systemom CAM możliwa jest długotrwała i wydajna praca maszyny CNC. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, jaką maszyna dysponuje dana firma, bo choć elastyczne oprogramowanie może być wykorzystywane na rozmaitych urządzeniach, to jednak wiek i typ maszyn CNC, takich jak tokarki, frezarki czy wiertarki, również ma znacznie w procesie optymalizacji procesów wytwórczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *