oprogramowanie dla inżyniera

Jakie oprogramowanie dla inżyniera?

Lista programów dla branży inżynierskiej jest bardzo długa i obejmuje zarówno polskie produkty,
jak i rozwiązania dostarczane przez firmy zagraniczne. Wielu inżynierów korzysta w codziennej pracy z różnych programów, ale są i tacy, którzy starają się ograniczyć ich ilość do minimum, stawiając na jedno zaawansowane, elastyczne i wszechstronne oprogramowanie dla inżyniera, które z powodzeniem zastępuje kilka innych programów.

Odpowiedzialność w pracy inżyniera

Praca inżyniera wymaga dużej odpowiedzialności. Uważa się, ze największa odpowiedzialność spoczywa na barkach inżynierów budownictwa, ale inżynier produkcji również stoi przed niełatwym zadaniem. Nierzadko odpowiada za organizowanie i nadzorowanie produkcji w całej firmie, a błędy popełnione w tym zakresie mogą narazić firmę na ogromne straty finansowe.

Inżynier produkcji musi znać zasady projektowania wyrobów, ale również zarządzania procesami wytwarzania. Każdej firmie zależy na tym, by wytwarzanie produktów odbywało się w możliwe najkrótszym czasie i możliwe najniższym kosztem. Przy czym jakość produktu końcowego nie powinna wzbudzać żadnych zastrzeżeń. To jednak nie wszystko, bo inżynier powinien zadbać również o bezpieczeństwo procesu produkcyjnego i dążyć do podejmowania działań, które zapewnią wzrost wydajności ludzi i urządzeń. To oczywiste, że inżynier nie jest w stanie dopilnować tego wszystkiego bez wsparcia w postaci nowoczesnych programów.

Oprogramowanie dla inżyniera produkcji

W przypadku branży inżynierskiej najlepszym rozwiązaniem jest zintegrowane oprogramowanie CAD/CAM. Integracja rozwiązań CAD/CAM pozwala uniknąć kłopotów związanych z tradycyjnym rozdziałem między projektowaniem i produkcją, a tym samym na znaczne zwiększenie wydajności procesu opracowywania produktów. Inżynier produkcji może wykonywać swoją pracę w sposób płynny, nie martwiąc się o to, czy zdoła na czas uzyskać informację zwrotną od inżyniera projektowego. Projektanci i inżynierowie produkcji w końcu mogą korzystać z tych samych narzędzi obsługujących dane projektowe.

Zintegrowane systemy CAD/CAM

Z powyższego wynika, że najlepsze oprogramowanie dla inżyniera produkcji, to taki system CAM, który wykorzystuje system CAD jako główną platformę do obliczeń geometrycznych. W takim przypadku operacje CAM przeprowadzane są na pliku CAD, a aplikacje CAD i CAM współpracują w jednym oknie programu. Dla inżyniera produkcji to ogromne ułatwienie, a także możliwość zrozumienia punktu widzenia zespołu projektowego i rozwoju zawodowego. Niezależnie od tego integracja fazy projektowania i wytwarzania przynosi korzyści całej firmie. Pozwala na zwiększenie wydajności maszyn CNC, kontrolowanie kosztów produkcji oraz bieżące rozwiązywanie problemów produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *