Kody kreskowe – jak wyglądał handel przed ich powstaniem?

Zebra gc420t
Zebra gc420t
21 maja 2018
Pomoc techniczna
Pomoc techniczna – zakup sprzętu do sklepu
6 sierpnia 2018

Kody kreskowe – jak wyglądał handel przed ich powstaniem?

Kody kreskowe

Jak wygląd handel zanim upowszechniono kody kreskowe?

Najmłodszym pokoleniom być może trudno w to uwierzyć, ale automatyczna identyfikacja towarów nie jest czymś, co funkcjonowało w handlu od zawsze. Kod kreskowy opracowano w ubiegłym stuleciu. Dziś wyróżniamy różne rodzaje kodów, m.in. kody kreskowe 1D i 2D, ale także różne typy nośników. Obok kodów nadrukowanych na tradycyjnej etykiecie, w użyciu są także kody wyświetlane na ekranach smartfonów oraz mikrochipy.

Do czego służy kod kreskowy?

Kod kreskowy to niewielki znaczek, który dla osoby niedysponującej odpowiednim sprzętem nie ma żadnego znaczenia. Dopiero używając czytnika kodów kreskowych jesteśmy w stanie odczytać zapisaną informację. Rozszyfrowywanie kodu odbywa się bardzo szybko, automatycznie. Wystarczy przyłożyć skaner w odpowiednie miejsce, by po chwili usłyszeć dźwięk sygnalizujący poprawność odczytu. Kody kreskowe mogą zawierać informacje różnego typu, m.in. nazwę artykułu i jego cenę. Kody powszechnie stosuje się w handlu, ale także w produkcji, magazynach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie znakowanie produktów, próbek, kart członkowskich i wielu innych.

Wykorzystanie kodów kreskowych w handlu

Co było przed automatyczną identyfikacją towarów?

Zanim upowszechniła się automatyczna identyfikacja towarów, cały handel opierał się na pracy ludzi, którzy nie mieli do dyspozycji żadnych specjalistycznych urządzeń. Sprzedaż i wymiana towarów odbywały się znacznie wolniej, bowiem za wszystko odpowiedzialni byli ludzie – ich wyliczenia i zapiski. Pierwsze próby automatyzacji procesu sprzedaży pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale kody kreskowe opracowano dopiero kilkadziesiąt lat później.

Zanim powstały kody kreskowe (wysokiej jakości urządzenia do ich odczytu znajdziesz tutaj), jakie znamy dzisiaj, w użyciu były tzw. karty perforowane. Był to mechanizm skuteczny, ale dość uciążliwy, dlatego w międzyczasie szukano lepszych rozwiązań. Pojawił się pomysł stosowania okrągłych kodów kreskowych, jednak nie istniało żadne narzędzie, które umożliwiałoby ich odczyt. O wykorzystaniu laseru pomyślano dopiero w 1969 roku, ale wciąż zauważano poważne wady okrągłego kodu. Ostatecznie zaczęto używać czarnych i białych kresek różnej grubości. Tak powstały kody kreskowe znane dzisiaj.

Wykorzystanie kodów kreskowych na liniach produkcyjnych

Jak odczytywać kody kreskowe?

Kod kreskowy będzie dobrze spełniał swoje funkcje, jeśli zostanie nadrukowany poprawnie. Ważna jest zatem jakość używanych nośników etykiet, jak i samych drukarek kodów kreskowych.

Odczyt kodu kreskowego następuje dzięki czytnikom (skanerom) kodów kreskowych, wyposażonym w specjalny laser. Nie każde urządzenie poradzi sobie z kodem każdego typu, nie każde odczyta też kod źle nadrukowany, brudny lub zniszczony. Dlatego tak ważne jest, by wyposażyć się w urządzenie, które odczyta różne kody kreskowe, nawet jeśli ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *