Odzysk złota z PCB

Odzysk złota z PCB – czy to się opłaca?

Złoto to kruszec o dużej wartości, dlatego wyrzucanie przedmiotów, które zawierają nawet bardzo niewielkie złote elementy, wydaje się praktyką niewłaściwą. Zresztą niektórych przedmiotów tak po prostu wyrzucić nie można. Dotyczy to m.in. uszkodzonych urządzeń elektronicznych, które muszą trafić do firm profesjonalnie i kompleksowo zajmujących się utylizacją elektroniki. Ale co złoto ma wspólnego z elektroniką? Otóż metale szlachetne są powszechnie wykorzystywane jako spoiwo elementów w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Dlatego jednym z etapów utylizacji sprzętu elektronicznego może być odzysk złota z PCB.

Odzysk złota domowym sposobem?

Jeśli przekażemy zużyty sprzęt elektroniczny profesjonalnej firmie, ona dobierze najlepszą metodę utylizacji. Jeśli zdecyduje się na odzysk złota z PCB, będzie robić to nie tyle w celach zarobkowych, co po to, by chronić przyrodę, która jest mocno obciążana przez szkodliwe metody wydobycia tych surowców. Jeśli złoto i inne metale szlachetne zostaną odzyskane, możliwe będzie ponowne ich wykorzystanie. Recykling złota stał się obecnie bardzo popularny. Zresztą firmy zajmujące się utylizacją elektroniki nie odzyskują wyłącznie metali, ale i inne substancje, np. tworzywa sztuczne, szkoło czy gumy. Wszystko to odbywa się w trosce o środowisko naturalne, co użytkownik domowej elektroniki powinien docenić. Oczywistym jest jednak, że jeśli pozbędzie się starej elektroniki, całe znajdujące się w nim złoto przepadnie. Dlatego niektórzy decydują się na odzysk złota z PCB domowym sposobem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa takie praktyki są nielegalne.

Recykling złota – czy to się opłaca?

Recykling złota, czyli odzyskiwanie go z różnorodnych przedmiotów w celu ponownego wykorzystania, jest opłacalny i cały czas zyskuje na znaczeniu. Przede wszystkim odzyskanie złota jest znacznie tańsze, niż ponowne wydobycie takiej samej ilości cennego kruszcu. Zamiast penetrować kopalnie, wystarczy odzyskać złoto ze starych monet, biżuterii elektroniki i innych przedmiotów użytkowych, przetopić, a następnie zrafinować, doprowadzając do najwyższej próby. Zatem czy odzysk złota z PCB się opłaca? Tak, jest to działanie korzystne zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii. Zamiast wyrzucać płytki PCB w całości, lepiej postawić na recykling obwodów drukowanych.

Odzysk złota z PCB krok po kroku

Płytki drukowane wytworzone są z materiału izolacyjnego i pokryte cienką warstwą folii miedzianej. Na nią nadrukowywany jest wzór ścieżek, stanowiących połączenia elektryczne. Na powierzchni płytek PCB znajduje się szereg elementów przewodzących, wykonanych z niklu, srebra, złota i cyny. Jak przebiega odzysk tych metali?

Najpierw dochodzi do rozbiórki urządzeń zawierających płytki PCB. Następnie sortuje się płytki zawierające złoto na dwie kategorie: o zawartości złota 0-50/70g złota na tonę i o zawartości złota >120g złota na ton. Następnie płytki oczyszczane są z części aluminiowych i żelaznych, a elementy zawierające złoto rozdrabniane są na płatki o powierzchni ok. 1 cm2. Kolejnym etapem jest proces trawienia, który pozwala na pozyskanie roztworu zawierającego złoto, a następnie proces wytrącania złota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *