Oprogramowanie do inżynierii odwrotnej

Oprogramowanie do inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna pozwala na odtwarzanie obiektów istniejących w rzeczywistości, co bywa niezwykle pomocne w narzędziowniach, muzealnictwie czy motoryzacji. Tworzenie kopii eksponatów muzealnych, części samochodowych do zabytkowych pojazdów czy też zamienników do maszyn i urządzeń wykorzystywanych w firmie możliwe jest dzięki modelom 3D, które powstają na podstawie skanów pozyskanych w procesie skanowania 3D. Natomiast do obróbki trójwymiarowych modeli służy specjalne oprogramowanie do inżynierii odwrotnej.

Przetwarzanie i analiza trójwymiarowych danych

Trójwymiarowe dane mogą posłużyć do wykonania wiernej kopii obiektu, bądź też – po edycji w specjalnym programie – wytworzenia udoskonalonego zamiennika. Oprogramowanie do inżynierii odwrotnej daje możliwość edytowania modelu zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dzięki temu możemy stworzyć świetnie dopasowaną, ale i znacznie bardziej funkcjonalną (niż w przypadku oryginału) część do nieprodukowanego już dziś samochodu.

Oczywiście zanim przystąpimy do pracy nad modelem, zauważmy, jak bardzo inżynieria odwrotna uzależniona jest od przebiegu procesu skanowania. Im bardziej dokładny proces wymiarowania, tym lepiej nasz model odzwierciedla wielkość i kształt obiektu. Dlatego do skanowania obiektów należy wykorzystywać wysokiej jakości skanery 3D, które pozwalają na szybkie i niezwykle precyzyjne wymiarowanie obiektów w najtrudniejszych warunkach.

Oprogramowanie do inżynierii odwrotnej

Na rynku dostępnych jest szereg rozmaitych skanerów 3D, jak i oprogramowanie do inżynierii odwrotnej w różnych wersjach. Zazwyczaj taki system może być wykorzystywany także w innych celach, m.in. do kontroli jakości, diagnozowania i zapobiegania problemom na produkcji. Co więcej, oprogramowanie stosowane jest nie tylko podczas prac nad trójwymiarowym modelem, ale prowadzi operatora już przez cały proces pomiarowy. To ono nadzoruje jakość zebranych danych. Oprogramowanie do inżynierii odwrotnej jest zatem rozwiązaniem kompleksowym. Użytkownicy tego typu systemów podkreślają, że wszechstronność i kompleksowość rozwiązania stanowi jego największą zaletę.

Charakterystyczne elementy CAD

Obiekty, które stały się przedmiotem zainteresowania inżynierii odwrotnej, z reguły nie są czymś, co występuje powszechnie, co jest tanie i łatwe do nabycia. Przeciwnie – inżynieria odwrotna zazwyczaj wykorzystywana jest w odniesieniu do obiektów występujących w niewielkich ilościach, a często i takich, które nie mają żadnych naśladowców. Na modelu CAD powinny być uchwycone wszelkie charakterystyczne cechy takich obiektów. Dobrej jakości oprogramowanie pozwala wykryć charakterystyczne elementy CAD, takie jak krzywe, powierzchnie parametryczne i elementy pryzmatyczne. W profesjonalnym modelowaniu CAD stanowią one punkt wyjścia dla wszelkich, prowadzonych w ramach inżynierii odwrotnej działań.

Proces pozyskiwania danych, a następnie przetwarzania i optymalizacji istniejących powierzchni modeli 3D powinien odbywać się możliwie szybko, ale przede wszystkim zgodnie z założeniami. Wszystko po to, by jak najszybciej można było przystąpić do produkcji udoskonalonych zamienników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *