Płytki drukowane

Płytki drukowane i ich rodzaje

Płytki drukowane to niezwykle ważny element każdego urządzenia elektronicznego. Po części to właśnie dzięki nim możliwy jest intensywny rozwój wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza w branżach stawiających na automatyzację procesu produkcyjnego i wykorzystujących zaawansowane maszyny i urządzenia w codziennej pracy. Oczywiście nie w każdym sprzęcie elektronicznym znajdują się takie same płytki drukowane. Wiele zależy od wielkości urządzenia i jego przeznaczenia.

Rodzaje płytek PCB – podział ze względu na ilość warstw

W prostych urządzeniach elektronicznych spotykamy płytki jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. PCB dwuwarstwowe nazywane jest też standardową (uniwersalną) płytką drukowaną, bo rzeczywiście producenci płytek drukowanych najczęściej przyjmują zamówienia na tego typu produkty.

Oczywiście możliwe jest też wykonanie płytek wielowarstwowych. Płytka drukowana może liczyć nawet kilkadziesiąt warstw, ale tak zaawansowane projekty realizują tylko najlepsi producenci PCB. Przygotowanie takiego projektu również nie należy do zadań łatwych – gotowy projekt to efekt intensywnej, wieloetapowej pracy przed ekranem komputera.

Płytki drukowane – podział we względu na rodzaj laminatu

Laminat to płytka z materiału izolacyjnego. W procesie produkcji PCB podlega intensywnej obróbce, jest wielokrotnie czyszczona, szlifowana, pokrywana specjalnymi warstwami, poddawana kąpielom w chemicznych roztworach itd. W laminacie wykonuje się otwory montażowe, przelotowe oraz otwory do pozycjonowania elementów. Skoro płytki drukowane poddawane są tak wielu zabiegom, nie trudno się domyślić, że powinny to być produkty trwałe, dobrze znoszące zarówno czynności mechaniczne, jak i zmienne temperatury.

Istnieje wiele rodzajów laminatów. Najpopularniejszym jest laminat wykonany z włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Wykazuje wysoką wartość stałej dielektrycznej, silnie zależną od częstotliwości. Dużą popularnością cieszą się też płytki politetrafluoroetylenowe (PTFE), wyróżniające się doskonałymi właściwościami dielektrycznymi na częstotliwościach mikrofalowych i radiowych. Obok tego wyróżniamy płytki ceramiczne, które dobrze przewodzą ciepło (wysoki współczynnik TC). Wysoką przewodność mają również płytki aluminiowe, które dodatkowo wyróżniają się wysoką stabilność wymiarową i odpornością, dzięki czemu mogą być stosowane w popularnych aplikacjach, gdzie bardzo istotne jest wydajne odprowadzanie ciepła. Oprócz tego warto wspomnieć o płytkach z poliimidu – wytrzymałych, bardzo odpornych na wpływy chemiczne i środowiskowe.

Płytki drukowane – rodzaje montażu

Płytki drukowane można podzielić za względu na typ zastosowanego montażu. Wyróżniamy automatyczny montaż powierzchniowy SMT oraz ręczny montaż przewlekany THT. Montaż automatyczny stosowany jest w przypadku małych elementów, takich jak tranzystory, oporniki, czy też układy scalone. Elementy, których nie da się przytwierdzić za pomocą montażu SMT, lutowane są ręcznie poprzez przewlekanie komponentów na drugą część płytki obwodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *