Projektowanie interfejsów graficznych

Projektowanie interfejsów graficznych użytkownika

Interfejsy użytkownika można podzielić na kilka kategorii uwzględniających specyfikę miejsc, w których użytkownik może się na nie natknąć. I tak wyróżniamy interfejsy w sieci internetowej, interfejsy w aplikacjach oraz interfejsy w rozmaitych urządzeniach elektronicznych, na czele z komputerami, tabletami i smartfonami. Niezależnie od tego, gdzie użytkownik korzysta z interfejsu, powinny towarzyszyć temu przyjemne doznania. Interfejs wpływa na sposób, w jaki użytkownik odbiera program czy urządzenie, dlatego projektowanie interfejsów graficznych jest dziedziną, której wypada poświęcić nieco więcej czasu.

Jaki powinien być interfejs użytkownika?

Kupując urządzenie elektroniczne, zwłaszcza tzw. elektronikę domową, oczekujemy, że będzie to rozwiązanie funkcjonalne, trwałe i estetyczne. Zwracamy uwagę na parametry wytrzymałościowe i możliwości techniczne, pod uwagę bierzemy również modny design. Ale co użytkownikowi po modnym i naszpikowanym nowoczesnymi funkcjami urządzeniu, jeśli jego obsługa będzie kłopotliwa?   Niewłaściwie zaprojektowany interfejs użytkownika nie zachęca do zakupu i korzystania ze sprzętu. Interfejs powinien być czytelny, oszczędny w formie i prosty w obsłudze, powinien zachęcać do interakcji ze sprzętem.

Projektowanie interfejsów graficznych

Wzornictwo przemysłowe i projektowanie interfejsów graficznych do dziedziny, o których stosunkowo rzadko wspomina się w opracowaniach dotyczących branży elektronicznej. Różnorodne astykuły znacznie więcej miejsca poświęcają temu, jak przebiega typowa produkcja elektroniki, a więc w jaki sposób tworzy się obwody drukowane i podzespoły elektroniczne. Tymczasem projektowanie interfejsów graficznych użytkownika jest równie ważne, jak troska o wysoką jakość komponentów umieszczonych wewnątrz urządzenia elektronicznego.

Podczas tworzenia projektów interfejsów graficznych należy zastanowić się, jak pomóc użytkownikowi i jak zwiększyć prędkość uczenia się obsługi urządzenia, a także, jak skrócić czas potrzebny na wykonanie jednego zadania. Należy podjąć działania, dzięki którym podczas obsługi urządzenia użytkownik nie będzie popełniał wciąż tych samych błędów, a interakcję z urządzeniem oceni jako niekłopotliwą, a wręcz przyjemną.

Interfejs użytkownika – narzędzie komunikacji pomiędzy człowiekiem a urządzeniem

Mówiąc o interfejsie użytkownika, najczęściej mamy na myśli interfejs graficzny. Mimo że nie jest on jedyną metodą komunikacji człowieka ze stroną internetową, aplikacją czy urządzeniem, to rzeczywiście jest opcją najpopularniejszą. Taki interfejs nierzadko skrywa cele biznesowe, ale projektant interfejsów nie powinien skupiać się na tym aspekcie, a prowadzić działania zorientowane na użytkownika. To użytkownik, który będzie obsługiwał sprzęt, musi uznać, że interfejs jest ławo dostępny, intuicyjny i pomocny. Mile widziane, jeśli będzie również atrakcyjny wizualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *