Skaner 3D pomieszczeń

Skaner 3D pomieszczeń

Skanery 3D znalazły zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie wykorzystywane są w branży CNC i przemyśle motoryzacyjnym, ale również w medycynie, stomatologii, czy branży rozrywkowej (gry komputerowe). Urządzenia dalekiego zasięgu doskonale sprawdzają się również jako skaner 3D pomieszczeń.

Skanery 3D dalekiego zasięgu – zastosowania

Skanery 3D dalekiego zasięgu umożliwiają skanowanie ze znacznych odległości, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w przypadku dużych obiektów, takich jak statki, samoloty, pomniki czy budynki. Urządzenia wykorzystywane są w stoczniach, muzealnictwie (skanowanie zabytkowych budynków), geodezji, budownictwie, a nawet kryminalistyce (skanowanie i analiza miejsc przestępstwa).

Jeśli chodzi o skanowanie budynków, możliwe jest zarówno wymiarowanie obiektów na zewnątrz
i przeprowadzanie inwentaryzacji bryły budynku, jak i skanowanie pomieszczeń znajdujących się w   środku. Profesjonalne urządzenia umożliwiają skanowanie nawet dużych i trudno dostępnych obiektów, w tym wnętrza jaskiń. Skanowanie 3D pomieszczeń niejednokrotnie wspiera proces przebudowy, rozbudowy czy nadbudowy obiektu, co przekłada się na dokładność i szybkość wykonywanych prac.

Skaner 3D pomieszczeń a modelowanie informacji o budynku

Branża budowlana coraz więcej miejsca poświęca technologii BIM (ang. Building Information Modeling), co w tłumaczeniu na polski oznacza modelowanie informacji o budynku. Technologia BIM odnosi się do programów wspomagających projektowanie. Podczas pracy w programie wykorzystuje się zdefiniowane wcześniej trójwymiarowe modele obiektów, takich jak okno, strop, ściana czy dach. Atrybuty można modyfikować i dodawać nowe, finalnie prowadząc to powstania trójwymiarowego modelu budynku czy pomieszczenia, który posiada parametry rzeczywistego obiektu. BIM zdecydowanie ułatwia wdrażanie nowych realizacji. Pozwala na eliminację błędów na wczesnym etapie projektu, a także na szybkie i niekosztowne wprowadzanie zmian i modyfikacji.

Powstanie trójwymiarowych modeli budynków możliwe jest nie tylko dzięki zaawansowanym programom, ale przede wszystkim profesjonalnym urządzeniom skanującym. Skanowanie 3D budynków to jeden z pierwszych etapów prac nad tworzeniem obiektu w technologii BIM. Skaner 3D pomieszczeń jest niezwykle pomocny w procesie planowania prac budowlanych.

Skanowanie pomieszczeń – skaner laserowy czy wykorzystujący technologię światła strukturalnego?

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła popularność skanerów wykorzystujących technologię światła strukturalnego. Urządzenia te są tańsze niż skanery laserowe, a przy tym bardzo szybkie
i niekłopotliwe w użyciu. Sprzęt od znanych producentów dorównuje precyzją skanowania urządzeniom laserowym i może być wykorzystywany również tam, gdzie do niedawna przyjęło się wykorzystywać przede wszystkim skanery laserowe. Taką dziedziną jest właśnie budownictwo. Profesjonalne skanery pozwalają na łatwe i szybkie zebranie ogromnej ilości danych umożliwiających wykonanie większości prac projektowych bez wychodzenia z biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *