Skanowanie 3D do druku 3D

Skanowanie 3D do druku 3D – zastosowania

Proces pozyskiwania trójwymiarowych modeli może odbywać się dwojako. Projektanci CAD tworzą takie modele od podstaw, ale równie często spotykamy się z sytuacją, gdy trójwymiarowe modele powstają na podstawie pozyskanych wcześniej skanów 3D. Stosowanie innowacyjnych rozwiązań pomiarowych w technologii 3D to często pierwszy etap przygotowań do druku 3D. Skanowanie 3D to najnowsza forma pomiaru przestrzennego, z kolei druk przestrzenny 3D znajduje coraz więcej zastosowań w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Skanowanie 3D a tradycyjne metody pomiarowe

Warsztatowe przyrządy pomiarowe

Popularność skanerów 3D wynika z faktu, że są to urządzenia pozwalające na szybkie i niezwykle dokładne wymiarowanie najróżniejszych obiektów. Oczywiście całkowite wyparcie tradycyjnych metod pomiarowych nie jest możliwe, a miara, suwmiarka, średnicówka czy mikromet nadal stanowią podstawowe przyrządy pomiarowe we wszelkiego rodzaju warsztatach i halach produkcyjnych, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z obróbką metali. Tradycyjne metody pomiarowe nie mogą się jednak równać z wymiarowaniem przy użyciu skanerów 3D. Obiekty bardzo duże bądź wyjątkowo drobne trudno jest zmierzyć zwykłą miarą, zwłaszcza gdy wyróżniają się niestandardowym kształtem. Skomplikowana budowa i niejednorodna struktura powodują, że tradycyjne metody pomiarowe zawodzą, a nawet gdyby udało się uzyskać pomiary, byłby to proces wyjątkowo trudny i żmudny.

Profesjonalne skanery 3D

Z kolei skanowanie 3D jest metodą szybką i dokładną. Przedmioty wymiarowane są z pewnej odległości, zatem nie ma potrzeby przykładania przyrządu pomiarowego do powierzchni badanego obiektu. Profesjonalne skanery 3D pozwalają zatem na tworzenie modeli 3D dokładnie odwzorowujących wygląd danej rzeczy. W dalszej kolejności modele te mogą być wykorzystane w procesie drukowania 3D. W ten sposób powstają kopie eksponatów muzealnych czy nieprodukowanych już części do starych samochodów i motorów, uzupełniane są narzędziownie czy tworzone makiety istniejących miast.

Zastosowania skanowania 3D do druku 3D

Skanowanie 3D z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń pomiarowych pozwala na odzwierciedlenie najdrobniejszych szczegółów badanego obiektu. To sprawia, że skanowanie 3D do druku 3D znalazło szereg zastosowań w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Skanowanie 3D i druk 3D wykorzystywane są w takich branżach, jak przemysł maszynowy i motoryzacyjny, kolejnictwo, lotnictwo, przemysł stoczniowy, metalurgia i odlewnictwo, jubilerstwo, architektura i budownictwo, muzealnictwo, archeologia, medycyna i stomatologia, przemysł zbrojeniowy, ale też moda czy przemysł reklamowy. Produkcja w technologiach przyrostowych jest bezstratna, a precyzja, dokładność i wierne odwzorowanie kształtu modelu sprawiają, że druk 3D znajduje coraz więcej zwolenników nawet w tych branżach, które dotychczas podchodziły do tej technologii sceptycznie. Nawet jeśli firma nie zdecyduje się na zakup własnej drukarki, to wciąż może wykonywać profesjonalny druk 3D, korzystając z usług firm świadczących takie usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *