System POS

System POS

Czym jest system POS? Zastosowania systemów POS

Systemy POS spotykamy w punktach, w których odbywa się handel detaliczny, a wiec w sklepach, w restauracjach i innych punktach gastronomicznych. POS to nic innego jak zestaw składający się ze specjalistycznego oprogramowania i sprzętu komputerowego, dzięki którym możliwe jest sprawne prowadzenie sprzedaży. Wspomniany sprzęt komputerowy do najczęściej terminal dotykowy, ale może być to także tablet lub komputer z klawiaturą.

Rozbudowany system POS

Sam terminal oraz oprogramowanie sprzedażowe nie są wystarczające do obsługi klientów. Wystarczy przyjrzeć się pracy kasjerek w markecie, by zauważyć, że niezbędnym wyposażeniem każdej kasy są również czytniki kodów kreskowych, wagi elektroniczne lub etykietujące, terminale płatnicze czy kolektory danych oraz drukarki fiskalne.

POS, jak i cały szereg używanych w przedsiębiorstwie urządzeń, powinien być dobrze dobrany do rodzaju prowadzonej działalności oraz typu towarów. Wybór oprogramowania musi być rozważny. Trzeba przemyśleć, jakie wybrany system POS musi spełniać funkcje oraz jakie mógłby pełnić w przyszłości. Dlatego tak ważna jest analiza przed wdrożeniowa całego przedsiębiorstwa. W szczególności należy zwrócić uwagę na optymalizację czasu pracy pracowników, którzy będą korzystali z zakupionych urządzeń.

System POS powinien umożliwić nie tylko identyfikację i sprzedaż towarów, ale też pozwolić na wykorzystanie bonów czy kodów rabatowych, a także obsługę kart członkowskich (lojalnościowych).

System POS – zalety użytkowania

Systemy POS wykorzystywane są w sklepach, barach i restauracjach, hotelach, ale też miejscach masowej rozrywki. Zaletą takiego rozwiązania jest poprawa jakości zarządzania oraz możliwość utrzymania historii sprzedaży, którą można następnie wielokrotnie analizować. System POS podnosi jakość obsługi klienta, ale jest także pomocny dla samych przedsiębiorstw. Zapisane w systemie dane pozwolą podjąć trafne decyzje odnośnie funkcjonowania przedsiębiorstwa w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *