PCB

Tworzenie dokumentacji do produkcji PCB

Każda osoba, która na co dzień zajmuje się projektowaniem obwodów drukowanych, powinna wiedzieć, jaką dokumentację należy przygotować, by produkcja zaprojektowanych przez nią płytek PCB była możliwa.  Zwykle ta osoba świetnie zna teorie i wie bez czego produkcja obwodów drukowanych absolutnie nie może się odbyć. Pamiętajmy jednak, że producenci płytek PCB ściśle przestrzegają procesów produkcyjnych obowiązujących w ich firmie, co oznacza, że niekoniecznie postępują tak samo, jak firmy konkurencyjne, a tym samym nie zawsze wymagają identycznych dokumentów.

Produkcja PCB na podstawie przesłanej dokumentacji

Producenci obwodów drukowanych przystępują do prac nad płytką w momencie, gdy w ich posiadaniu znajduje się kompletna dokumentacja. Rozpoczęcie prac w chwili, gdy w dokumentacji istnieją braki, zwykle nie jest możliwe, nawet jeśli zleceniodawca zapewnia, że niebawem te braki uzupełni. Produkcja płytki drukowanej, zwłaszcza wielowarstwowej i złożonej, to zajęcie wymagające czasu i uwagi, a także nakładów finansowych. W tej sytuacji angażowanie się w projekt, który być może nie zostanie ukończony, nie ma najmniejszego sensu.

Schematy ręczne a pliki z komputera

Płytki drukowane nie mogą powstać również wtedy, gdy zleceniodawca dysponuje jedynie ręcznymi schematami, które dla nowoczesnych linii produkcyjnych okazują się niemal całkowicie bezużyteczne. Taki schemat co prawda dałoby się przetłumaczyć na formę fizyczną, bo tak robiono w przeszłości, ale obecnie nikt lub prawie nikt w ten sposób nie postępuje. Projekty płytek drukowanych od razu powstają na komputerach. Dla producenta płytki PCB istotne jest nie tyle, w jakim programie powstał projekt, co w jakim rozszerzeniu został zapisany.

Pakiety danych przygotowane pod produkcję

Schemat, który powstaje bez pośpiechu i w przyjaznym środowisku pracy, ma szansę być projektem dobrym, nowatorskim. Wystarczy jedynie zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie. W tym celu należy przygotować pakiet danych, a następnie wysłać go do wspomnianej firmy. W pakiecie musi znaleźć się szereg informacji, o których przed kilkoma laty nawet nikt by nie pomyślał. Pamiętajmy, że stare metody przestały być odpowiednie dla nowych układów, dlatego jeśli wymagamy, że niebawem na podstawie naszego projektu powstaną dobrej jakości płytki PCB, musimy stworzyć warunki odpowiednie do takiej produkcji.

Oczywiście przygotowanie linii produkcyjnej i prace nad płytką nie są zadaniem dla projektanta PCB, ale warto, by czytał i stosował się do instrukcji zamieszczonych na stronie producenta obwodów drukowanych. To zwykle tam znajdują się wskazówki dotyczące tworzenia plików produkcyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *